Onarım ve Restorasyon Sektörü Geri

Onarım ve Restorasyon Sektörü Çözümlerimiz

Onarım hizmetleri Milli Savunma Sanayii’nin de hayati bir koludur. Orduya ait gemiler, tanklar, helikopterler, jipler, uçaklar ve ağır silahlar TSK’nın ordu donatım ana tamir ve bakım fabrikalarında yeniden kullanılır hale getirilir. Bu tesislerde tüm askeri taşıt ve araçların metal parçaları kumlama işlemi ile boya ve pastan temizlenir. 

 

Bilindiği gibi kullanım ömrü dolan her ürün çöpe atılmaz. Eski taşıtlar ve iş makinaları, yenileri alınırken iade edildiğinde yeninin fiyatından düşülür. Peki ya eski taşıtlara ne olur? Genellikle onları parçalara ayıracak yenileme - onarım tesislerine gönderilirler. Bu tesislerde hangi parçaların hurdaya ayrılacağına ve hangi parçaların tekrar kullanım için tamir edileceğine karar verilir. Eğer bir parça yeniden kullanılacaksa, yüzeyinin boya ile pastan temizlenmesi ve tekrar boyanabilmesi için gerekli yüzey temizliği-pürüzlülüğünün elde edilmesi için mutlaka kumlama işlemi yapılır.

 

Şimdiye kadar hiç arabanızı tamir etmek için onarılıp ikinci el olarak satılan su pompası, fren seti veya motor gövdesi aldınız mı? Tüm bu parçalar tamir edilip ikinci el olarak satılmadan önce kumlama işlemi görmüştür.

 

Onarım ve restorasyon sanayiinde kullanılan kumlama makineleri çok büyük çeşitlilik gösterir. Ancak farklı boyutlardaki askılı tip kumlama makineleri ile havalı manuel kumlama kazanları çok çeşitli parçaları kumlayabildiği için çoğunlukla tercih edilir.

 

Tarihi binaların ve restore edilen yapıların kirlenen yüzeylerinin temizlenmesi amacıyla, havalı manuel kumlama kazanları kullanılarak silis kumu ile kumlama yapılmaktadır. Bu sayede tarihi yapının formuna zarar vermeden, desenini bozmadan en hızlı şekilde yüzey temizlenir.

 

Hizmet verdiğimiz sektörler hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.